a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

2006

2006

Location Athens, Greece
Host Broadcaster ERT
Date 20 May 2006
Venue Olympic Indoor Hall
Host(s) Maria Menounos & Sakis Rouvas
Participants 24 (in final)
Voting method Citizens of each participating country vote by tele-vote and SMS. Each country's 10 favourites are awarded 1 to 8, 10 and 12 points based on the number of votes.
EBU Scrutineer Svante Stockselius
Executive Producer Fotini Yannoulatou
Director Volker Weicker
Interval Act Helena Paparizou, Foteini Darra & Sakis Rouvas

Voting Spokespersons

Albania - Leon Menkshi
Andorra - Xavi Palma
Armenia - Gohar Gasparyan
Belarus - Corrianna
Belgium - Yasmine (Hilde Rens)
Bosnia and Herzegovina - Vesna Andree-Zaimović
Bulgaria - Dragomir Simeonov
Croatia - Mila Horvat
Cyprus - Constantinos Christoforou (Cypriot singer in the 1996, 2002 and 2005 Contests)
Denmark - Jørgen de Mylius
Estonia - Evelin Samuel (Estonian singer in the1999 Contest and veteran of several 1990s Eurolauls)
Finland - Nina Tapio
France - Sophie Jovillard
Germany - Thomas Hermanns
Greece - Alexis Kostalas
Iceland - Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir
Ireland - Eimear Quinn (Irish winner of the 1996 Contest)
Israel - Dana Herman
Latvia - Mārtiņš Freimanis (Latvian singer in the2003 Contest as part of F.L.Y.)
Lithuania - Lavija Šurnaitė
Macedonia - Martin Vučić (Macedonian singer in the 2005 Contest)
Malta - Moira Delia
Monaco - Églantine Eméyé
Moldova - Svetlana Cocoş
Netherlands - Paul de Leeuw
Norway - Ingvild Helljesen
Poland - Maciej Orłoś
Portugal - Cristina Alves
Romania - Andreea Marin Bănică
Russia - Yana Churikova
Serbia and Montenegro - Jovana Janković (Host of the 2008 Contest)
Slovenia - Peter Poles
Spain - Sonia Ferrer
Sweden - Jovan Radomir
Switzerland - Jubaira Bachmann
Turkey - Meltem Yazgan
Ukraine - Igor Posypaiko
United Kingdom - Fearne Cotton

Commentators

Albania – Leon Menkshi (TVSH)
Andorra - Meri Picart and Josep Lluís Trabal (RTVA)
Armenia - Gohar Gasparyan and Phelix Khachatryan
Austria - Andi Knoll (ORF2)
Belarus - Denis Kurjan (Belarus 1)
Belgium - Dutch: André Vermeulen & Bart Peeters(één), Michel Follet & Sven Pichal (Radio 2). French:Jean-Pierre Hautier (La Une), Patrick Duhamel & Thomas Gunzig (La Première)
Bosnia and Herzegovina - Dejan Kukrić (BHT1)
Bulgaria - Elena Rosberg and Georgi Kushvaliev
Croatia - Duško Čurlić
Cyprus - Evi Papamichail and Pampina Themistokleous (semi-final), Evi Papamichail and Vasso Komninou (final) (RIK 1) 
Denmark - Mads Vangsø and Adam Duvå Hall(DR1)
France - Peggy Olmi and Éric Jean-Jean (semi-final, France 4), Michel Drucker, Claudy Siar (final,France 3)[10] and Alexandre Devoise (final, France Bleu)
Germany - Peter Urban (Das Erste), Thomas Mohr (Deutschlandfunk/NDR 2) 
Greece - Giorgos Kapoutzidis and Zeta Makrypoulia (NET)
Iceland - Sigmar Guðmundsson (Sjónvarpið) 
Ireland - Marty Whelan (RTÉ One),[20] Larry Gogan(RTÉ Radio 1, final)
Israel - No commentator
Latvia - Kārlis Streips
Lithuania - Darius Užkuraitis
Macedonia - Karolina Petkovska
Malta - Eileen Montesin
Moldova - TBC
Monaco - Bernard Montiel and Églantine Eméyé (TMC Monte Carlo) 
Netherlands - Cornald Maas and Paul de Leeuw(Nederland 2), Ron Stoeltie (Radio 2)
Norway - Jostein Pedersen (NRK1) 
Estonia - Marko Reikop
Finland - Finnish: Heikki Paasonen, Jaana Pelkonen and Asko Murtomäki (YLE TV2), Sanna Kojo and Jorma Hietamäki (YLE Radio Suomi), Swedish: Thomas Lundin (YLE FST)
Poland - Artur Orzech (TVP1) 
Portugal - Eládio Clímaco (RTP1) 
Romania - Andreea Demirgian (TVR1)
Russia - Yuri Aksyuta and Tatiana Godunova (Channel One)
Serbia and Montenegro - Duška Vučinić-Lučić & Mladen Popović (Serbian, RTS2), Dražen Bauković & Tamara Ivanković (Montenegrin, TVCG2)
Slovenia - Mojca Mavec
Spain - Beatriz Pécker (TVE1) 
Sweden - Pekka Heino (SVT1), Carolina Norén (SR P3) 
Switzerland - German: Sandra Studer (SF zwei),French: Jean-Marc Richard and Alain Morisod (TSR 1),Italian: Sandy Altermatt and Claudio Lazzarino (TSI 2)
Turkey - Bülend Özveren (TRT 1)
Ukraine - Pavlo Shylko (First National TV Channel)
United Kingdom - Paddy O'Connell (BBC Three, semi-final), Terry Wogan (BBC One, final) and Ken Bruce (BBC Radio 2, final)

SSL Certificate